Menaxhimi i stresitStresi,stresi,stresi!

Menaxhimi i stresitEshte ai armiku I padukshem dhe I heshtur  urban qe na shkaterron ngadale dhe pikerisht pse eshte I tille eshte kaq e veshtire ta zbulojme e jo me ta luftojme.

Pse te mos ja nisim me nje pyetsor per te pare a jemi te stresuar apo jo e nese po sa?

Sheno me X cdo simptome qe ti mendon se e ke:

Pjesa fizike
1.A vuan nga dhimbje frekuente te kokes ose nga migrena?
2.A ndihesh shpesh I/e lodhur apo I/e derrmuar?
3.A keni veshtiresi ne gelltitje apo ndjesine qe ju ka ngecur dicka ne fyt?
4.Nuk ushtroni rregullisht
5.Konsumoni rregullisht cigare dhe alkool.
6.Ju ze gripi ose ftoheni shpesh
7.Keni mpirje te shpeshte te shpines ose qafes.
8.Keni zakon te ferkimit ose bluarjes se dhembeve me njeri tjetrin(diten dhe/ose naten)

 Pjesa mendore
1.Zakonisht keni nje sjellje negative mendore
2.Konfuzohesh me lehtesi
3.Nuk keni asnje hobi
4.Keni qendrime negative ndaj vetes.
5.Rralle lexoni ndonje gje pervec  gazetes.
6.Shpesh mendja eshte ne nje lemsh te ngaterruar mendimesh.
7.Shpesh vuan nga harresa.

Pjesa emocionale
1.Shpesh ndiheni ne ankth.
2.Ndiheni jot e lumtur shumicen e kohes
3.Shqetesoheni gjithe kohen.
4.Ndiheni te rraskapitur emocionalisht
5.Punoni teper sepse nuk mund te thoni   ”jo”
6.Ndiheni ne siklet kur njerezit ju bejne komplimenta
7.Ndiheni sikur askush nuk do tja dije per ju

Pjesa sociale
1.Keni  ndjenjen e izolimit
2.Vuani nga keqardhjet dhe ndjenjat e pendimit
3.Vuani nga vetmia
4.Keni perplasje te kota me te tjeret
5.Nuk I njihni ose nuk doni tja dini per  fqinjet tuaj.
6.Rralle dilni me familjen
7.Nuk hyni ne biseda grupore

Pjesa  shpirterore
1.Jeta nuk ka kuptim
2.Gjeni shume pak gjera positive ne jete
3.Ndiheni shpesh si martir
4.Kerkoni per zgjidhje magjike te problemeve.
5.Ndjeni pak obligime ndaj te tjereve
6.Shpesh jeni cinik dhe ironizues.
7.Keni dyshime ne vetvete mbi punen tuaj.

Çfarë mendoni? Komentoni më poshtë...

Postime të tjera...