113 vjecarja: Sekreti i jetëgjatësisë time,kafe e zezëPersoni më i vjetër në SHBA,113 vjecarja ka zbuluar sekretet e jetegjatësisë.
(more…)

Si ta mësosh beben për të ngrënë perime?

Ashtu si të rriturit edhe foshnjat kanë shijet e tyre dhe preferencat e tyre ushqimore. Nëse fëmija refuzon të hajë perime, mos u frikësoni!

Të mirat e ujit tek shëndeti

Uji nuk është ushqim duke qenë se nuk përmban asnjë lëndë ushqyese. Edhe pse pjesërisht shuan urinë, uji nuk sjell energji të vërtetë në trup. Megjithatë, uji është një lëndë ushqyese e rëndësishme e cila siguron shëndet të mirë. Uji është i pranishëm në më shumë se 65% në organizmin e të rriturit. Megjithatë, trupi … Continue reading

Shtatzania – Ushqimet që rrisin pjellshmërinë (Fertilitetin)

Shtatzania – Rrit gjasat tua të shtatzanis me ushqime si drithëra, yndyra të shëndetshme, perime e shumë tjera. Ja diçka që duhe të dini që në fillim: “Nuk ka ndonjë ushqim magjik për të shtuar pjellshmerin,” thotë Susie Langley, një konsultante për dieta dhe ushqime me seli në Toronto të Kanadas e cila specializon në … Continue reading

7 Super-Ushqimet e gjelbërta që gjithmonë duhet ti konsumojmë

Ha gjelbër! Epo ka arsye se pse kjo po përmendet shumë kohëve të fundit, e kjo është për shkak se ushqimet e gjelbra vërtetë janë nga ushqimet më të shëndetshme në planet.

Çfarë e shkakton humbjen e dëgjimit?

Është zhurma dhe jo mosha, faktori që na çon drejt humbjes së dëgjimit Shkenca Miliarda persona kanë probleme me dëgjimin, të shkaktuara nga zhurmat e vazhdueshme që na rrethojnë. “E vërteta e hidhur është se shumë prej nesh janë vetë përgjegjës për humbjen e dëgjimit”, shkruan Katerin Bouton në librin e saj “Të bërtiturit nuk … Continue reading

Molla lufton kancerin

Molla dhe përbërësit e saj mund të jenë shumë të dobishëm në luftimin e kancerit të zorrës së trashë. Disa studime kanë treguar se pektina, një heteropolisakarid i pranishëm në frutën e mollës, si dhe ekstraktet të cilat janë të pranishme në lëngun e saj, ndihmojnë në formimin e substancave antikancerogjene gjatë procesit të fermentimit … Continue reading

Shtyrja e akrepave sjell probleme të shumta shëndetësore

Pasi që i kemi shtyrë akrepat për një orë para, në rrezik nuk ka qenë vetëm një orë gjumë, por edhe më shumë se aq. Shkencërisht është dëshmuar të kalimi në llogaritjen pranverore të kohës është i lidhur me probleme të shumta shëndetësore, prej lëndimeve e deri te sulmi në zemër.

Depilimi çon deri te përhapja e sëmundjeve të lëkurës

Depilimi i zonës intime mund të çojë deri te përhapja e viruseve, kanë paralajmëruar mjekët francezë, duke shtuar që në dekadën e fundit është shënuar rritje e rasteve të infektuara me virusin Molluscum contagiosum.

Cigarja e mëngjesit rrit rrezikun e kancerit

Duhanpirësit të cilët nisin të tymosin menjëherë sapo zgjohen në mëngjes janë më të ekspozuar ndaj kancerit të mushkërisë dhe të gojës sesa personat që presin të paktën gjysmë ore për të ndezur cigaren e parë të ditës.

Page 1 of 10512345678910...20304050...Last »